Ήττα για την Προοδευτική με 75-87

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη Β’ ΕΣΚΑΝΑ η Προοδευτική αφού ηττήθηκε στο κλειστό του Κορυδαλλού από την Πόλις Καλλιθέας με 75-87. Το δυνατό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων και η μεγαλύτερη ομοιογένεια τους έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα μιας και οι 9 πόντοι προβάδισμα στο δεκάλεπτο αυξήθηκαν στους 16 με την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η “Προο” ισορρόπησε αρχικά το παιχνίδι όμως το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με επιμέρους σκορ 18-18 και τη διαφορά να παραμένει στους 16 πόντους(51-67). Η τελική αντεπίθεση έγινε για τους “βυσσινί” στη τελευταία περίοδο όπου πίεσαν στα πρώτα μισά τους αντιπάλους τους καταφέρνοντας να μειώσουν στους 10 πόντους αλλά τα διαδοχικά άστοχα τρίποντα που επιχείρησαν και η αδυναμία τους στην άμυνα διατήρησε τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας. Έτσι το παιχνίδι έληξε 75-87 με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν δίκαια τη νίκη.

Η ευστοχία της Πόλις στα τρίποντα σε συνδυασμό με το γρήγορο ρυθμό που έδωσε στον αγώνα παίζοντας επιθετικό μπάσκετ άνοιξε τη διαφορά από νωρίς και ουσιαστικά της έδωσε τη νίκη. Η Προοδευτική προσπάθησε στο δεύτερο μέρος βελτίωσε την άμυνα της όμως η αστοχία της σε συνδυασμό με τα πολλά αβίαστα λάθη όταν είχε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό την καταδίκασαν σε ήττα.

Την επόμενη αγωνιστική η “Προο” αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Α.Ο Τάταυλα που ξεκίνησε νικηφόρα το πρωτάθλημα. Βέβαια η απουσία του κόσμου από τις εξέδρες του ΔΑΚ και η ώθηση που μπορεί να δώσει στην ομάδα έπαιξε καταλυτικό ρόλο στον χθεσινό αγώνα…αφού με την συμπαράσταση αυτή ίσως οι “βυσσινί” κατάφερναν την ολική ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν έκαναν την αντεπίθεση τους και είχαν πιάσει ρυθμό στον αγώνα…