Η ισοπαλία “τελείωσε” μαθηματικά την Προοδευτική

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 1-1(31-3-2019)

24η αγωνιστική (31-3-2019 – 16:00)
Προοδευτική-Ατρόμητος Πειραιά : 1-1

Έδωσε τέλος σε κάθε πιθανότητα παραμονής η Προοδευτική μετά την εντός έδρας ισοπαλία, με 1-1, που παραχώρησε στον Ατρόμητο Πειραιά η οποία και την καταδίκασε μαθηματικά σε υποβιβασμό δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Πιθανότατα τα δύο σωματεία θα συναντηθούν ξανά στις Πειραϊκές διοργανώσεις την επόμενη σεζόν αναζητώντας την άμεση επαναφορά τους στη κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά χάνοντας με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου μοναδική ευκαιρία με τον Χρήστου ο οποίος έστειλε από την μικρή περιοχή τη μπάλα άουτ μετά την συστημένη σέντρα του Κάρδαρη. Η αδράνεια όμως στη “βυσσινί” άμυνα έδωσε την ευκαιρία στον Καρνέση να σκοράρει, το 0-1, για τον Ατρόμητο Πειραιά παγώνοντας το “κλουβί” στο 21′. Η “Προο” έδειχνε ασύνδετη στα επόμενα λεπτά και όσο ο χρόνος κυλούσε τίποτα δεν άλλαξε με το ημίχρονο να λήγει χωρίς άλλο τέρμα.

Οι αλλαγές με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους είχαν σκοπό να κάνουν πιο επιθετική την Προοδευτική. Η πρωτοβουλία κινήσεων και η πίεση που άσκησε όμως ήταν ανούσια αφού οι τελικές προσπάθειες της είτε δεν έβρισκαν στόχο είτε κατέληγαν με ευκολία στην αγκαλιά του τερματοφύλακα Κυρίτση. Στο 63′ ο Ατρόμητος Πειραιά άγγιξε το γκολ με τον Επιτροπάκη που από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι μη καταφέρνοντας να “κλειδώσει” τη νίκη για την ομάδα του. Την λύση για τους “βυσσινί” έδωσε ο καλύτερος ίσως παίχτης τους στον αγώνα, Κάρδαρης, που στο 67′ σκόραρε με σουτ από το ύψος του πέναλτι μετά από ασίστ του Χρήστου. Παρά το γεγονός ότι η Προοδευτική πίεσε για την ανατροπή δε κατάφερε να πάρει τη νίκη αφού τα σουτ του Βλάχου στις δύο μεγάλες ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν δεν κατέληξαν στα δίχτυα. Κάπως έτσι ο Ατρόμητος Πειραιά έφυγε με βαθμό από το “κλουβί”, μετά από εφτά σερί ήττες, ρίχνοντας τίτλους τέλους στις όποιες μαθηματικές πιθανότητες της “Προο” να τερματίσει πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού.

Μετά το ρεπό της επόμενης εβδομάδας η Προοδευτική υποδέχεται τον Αμπελακιακό στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος με μοναδικό στόχο να διατηρήσει την 9η θέση στον βαθμολογικό πίνακα. Πιθανότατα αυτό δε σημαίνει απολύτως τίποτα για το μέλλον της, ίσως όμως η επικείμενη αναδιάρθρωση των πρωταθλημάτων της δώσει μια δεύτερη απρόσμενη ευκαιρία. Φυσικά κάτι τέτοιο θα ισοδυναμεί με δώρο αυτή τη στιγμή όμως η κατάληψη της 9ης θέσης είναι το μοναδικό βαθμολογικό κίνητρο που της έχει απομείνει.