Νίκησε και παρέμεινε στην κατηγορία η Προοδευτική

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ 66-57(13-5-2019)

Νικήτρια στη σειρά των αγώνων(2-1) απέναντι στον ΑΛΦ Αλίμου αναδείχθηκε η Προοδευτική έπειτα από τη χθεσινή επικράτηση της με 66-57 στο κλειστό του Κορυδαλλού. Έτσι οι “βυσσινί” έφτασαν στις δύο νίκες που ουσιαστικά τους εξασφάλισαν την παραμονή τους στη Β’ ΕΣΚΑΝΑ με τα υπάρχοντα δεδομένα.

Σε ένα σκληρό παιχνίδι που κυριάρχησαν οι άμυνες και το χαμηλό σκορ, όπως σε όλη τη σειρά άλλωστε, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά καταφέρνοντας να προηγηθούν με 26-32 στο ημίχρονο. Η “Προο” αντέδρασε αποτελεσματικά στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 18-13 οι ομάδες ξεκίνησαν το τελευταίο δεκάλεπτο με διαφορά ενός πόντου(44-45). Ένα ξέσπασμα όμως της Προοδευτικής έδωσε, μετά από αρκετά λεπτά, υπέρ της προβάδισμα και από εκεί κι έπειτα κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι τέλους. Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Αλίμου διατηρήθηκε κοντά στο σκορ η “Προο” κατάφερε να “χτίσει” μια καθαρή διαφορά την οποία και διαφύλαξε μέχρι τη λήξη φτάνοντας στη νίκη με 66-57.

Με βάση την προκήρυξη του πρωταθλήματος ορίστηκαν οι αγώνες που θα κρίνουν την ομάδα η οποία θα καταλάβει την 10η θέση στην κατάταξη του πρωταθλήματος. Το σύστημα διεξαγωγής παραμένει το ίδιο, δηλαδή νικήτρια η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις δύο νίκες, με την Προοδευτική να αντιμετωπίζει την Φιλία Περάματος έχοντας μειονέκτημα έδρας. Στη κανονική διάρκεια η “Προο” ηττήθηκε δύο φορές, από την προσεχή αντίπαλό της, ενώ και στην βαθμολογία οι δύο ομάδες είχαν καταλάβει την 10η και 11η θέση αντίστοιχα.

Το πρόγραμμα των αγώνων για την 10η-11η θέση ορίστηκε ως εξής:

1ος αγώνας: Πέμπτη 16 Μαΐου – 20:15 – Κλειστό Περάματος – Φιλία Περάματος-Προοδευτική

2ος αγώνας: Δευτέρα 20 Μαΐου – 21:30 – ΔΑΚ Κορυδαλλού – Προοδευτική-Φιλία Περάματος

3ος αγώνας(εφόσον χρειαστεί): Πέμπτη 23 Μαΐου – 20:15 – Κλειστό Περάματος – Φιλία Περάματος-Προοδευτική

Info : Μπορείτε να δείτε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα του αντρικού τμήματος μπάσκετ στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑΝΑ πατώντας ΕΔΩ .