Πιο αποτελεσματικός ο Γιούχτας κέρδισε με 2-0 την Προοδευτική

ΓΙΟΥΧΤΑΣ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 2-0(10-2-2019)

18η αγωνιστική (10-2-2019 – 15:00)
Γιούχτας-Προοδευτική : 2-0

Ο Γιούχτας ήταν αυτός που χαμογέλασε στις Αρχανές νικώντας 2-0 την Προοδευτική σκαρφαλώνοντας παράλληλα στη 2η θέση της βαθμολογίας. Κάπως έτσι το αήττητο σερί 6 αγώνων της “Προο” έλαβε τέλος με τους “βυσσινί” να παραμένουν στην 8η θέση σε απόσταση ενός βαθμού από το φάσμα του υποβιβασμού.

Η Προοδευτική ήταν η ομάδα που μπήκε με περισσότερη διάθεση στον αγωνιστικό χώρο όμως οι προσπάθειες της σταμάτησαν στον Κόλλια που με σωτήριες επεμβάσεις κρατούσε απαραβίαστη την εστία του. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων σταμάτησε στο 17′ το σουτ του Χρήστου, στο 32′ την ενέργεια του Σαραντόπουλου ενώ ενδιάμεσα ο Llenga είχε δει το δοκάρι να σταματάει τη προσπάθεια του. Κόντρα στη ροή του αγώνα ένα θεωρητικά ακίνδυνο φάουλ από 35 περίπου μέτρα με εκτελεστή τον Τριανταφύλλου, στο 33′, κατέληξε στα δίχτυα αφού η μπάλα άλλαξε ελαφρώς πορεία ξεγελώντας τον Μπαντίκο. Οι γηπεδούχοι έτσι πήγαν με προβάδισμα στην ανάπαυλα σε ένα πρώτο ημίχρονο που η “Προο” κυριάρχησε αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις σπουδαίες ευκαιρίες της να προηγηθεί στο σκορ δίνοντας χαρά στους περίπου 70 υποστηρικτές της που την ακολούθησαν στις εξέδρες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιούχτας μπήκε με σκοπό να “καθαρίσει” γρήγορα το παιχνίδι χάνοντας τρομερό τετ α τετ με τον Ηλιόπουλο ο οποίος έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια στο 49′. Η επόμενη ευκαιρία του όμως είχε καλύτερη κατάληξη παρόλο που αρχικά ο Μπαντίκος σταμάτησε το σουτ του η μπάλα κατέληξε στον Τριανταφύλλου ο οποίος στην ανυπεράσπιστη εστία πέτυχε το 2-0 στο 55′ δίνοντας σπουδαίο προβάδισμα στην ομάδα του. Με την ψυχολογία υπέρ τους οι γηπεδούχοι πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα σε εκείνο το χρονικό σημείο με τον Κερασίδη στο 61′ να αφήνει την Προοδευτική με αριθμητικό μειονέκτημα έπειτα από απευθείας κόκκινη κάρτα που δέχτηκε για διαμαρτυρία στον πρώτο βοηθό. Μέχρι το τέλος του αγώνα η “Προο” είχε ακόμα δύο καλές στιγμές να πετύχει ένα τέρμα με τον τερματοφύλακα του Γιούχτα να διώχνει σε κόρνερ το ωραίο σουτ του Σταθουλόπουλου λίγο πριν την εκπνοή και τον Χουστουλάκη στις καθυστερήσεις να στέλνει τη μπάλα άουτ ύστερα από εντός περιοχής σουτ στα αριστερά. Ο Γιούχτας ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 ποδοσφαιριστές αφού στις καθυστερήσεις δύο ποδοσφαιριστές του επεδίωξαν να αποβληθούν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η επόμενη αγωνιστική βρίσκει την Προοδευτική να υποδέχεται το Κερατσίνι στο “κλουβί” με επιτακτική την ανάγκη να κατακτήσει το τρίποντο της νίκης εφόσον θέλει να διατηρήσει την 8η θέση ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Άλλωστε για να καταφέρει τους στόχους της πρέπει να εκμεταλλευτεί την έδρα της μιας και τα 5 από τα 7 εναπομείναντα παιχνίδια θα διεξαχθούν εκεί με τα υπόλοιπα δύο να είναι ταξίδια στη Κρήτη.