Χρειαζόταν τη νίκη, πήρε τελικά το βαθμό της ισοπαλίας η Προοδευτική

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 1-1(17-3-2019)

22η αγωνιστική (17-3-2019 – 15:00)
Παλαιόχωρα-Προοδευτική : 1-1

Μπορεί η Προοδευτική να μην ηττήθηκε παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας, μετά το 1-1, απέναντι στην Παλαιόχωρα όμως μπήκε σε περιπέτειες αφού το μέλλον της στην κατηγορία δε καθορίζεται πλέον εξ ολοκλήρου από τα δικά της αποτελέσματα. Σε χειρότερη θέση οι γηπεδούχοι που με αυτό το βαθμό ουσιαστικά καταδικάζονται σε υποβιβασμό.

Η Προοδευτική μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ μόλις στο 9′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντάλλα που έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας. Οι “βυσσινί” ήταν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά του αγώνα και λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 21′ όμως ο Βλάχος είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να διώχνει με τα πόδια το σουτ που επιχείρησε μετά από τετ α τετ. Μια ακόμη αξιόλογη στιγμή ήταν στο εκτός περιοχής σουτ του Γκουτσούλα όταν η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και κατέληξε άουτ στο 27′. Η μοναδική στιγμή της Παλαιόχωρας στο πρώτο μέρος ήταν το κοντινό σουτ του Παλιάτσιου που έδιωξε με υπερένταση, σε κόρνερ, ο Μπαντίκος στο 33′ με το ημίχρονο να λήγει χωρίς κάποια άλλη αξιοσημείωτη φάση με 0-1 υπέρ της “Προο”.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους που ισοφάρισαν στη πρώτη τους φάση με όμορφη ενέργεια και άψογο σουτ του Παλιάτσιου στο 47′. Στη συνέχεια πήραν τα ηνία του αγώνα προσπαθώντας να αιφνιδιάσουν την Προοδευτική όμως δεν κατάφεραν να γίνουν ιδιαιτέρως απειλητικοί απέναντι στην οργανωμένη της άμυνα. Η “Προο” πίεσε στα τελευταία λεπτά του αγώνα να πάρει το τρίποντο της νίκης όμως τα απευθείας χτυπήματα φάουλ του Ντάλλα στο 68′ και 88′ αποκρούστηκαν από τον τερματοφύλακα Βορύλλα. Με αρκετή ένταση και κακό ποιοτικά θέαμα ο αγώνας έληξε με τελικό σκορ 1-1 αφού δεν άλλαξε τίποτα στα λεπτά των καθυστερήσεων.

Την επόμενη εβδομάδα η “Προο” υποδέχεται στο “κλουβί” τον πρωτοπόρο Ο.Φ Ιεράπετρας και χρειάζεται επιτακτικά νίκες στα υπολειπόμενα τρία παιχνίδια της σε συνδυασμό με απώλεια βαθμών των έτερων διεκδικητών της παραμονής. Μονάχα έτσι, αν πετύχει το απόλυτο νικών δηλαδή, θα μπορεί να ελπίζει πως και του χρόνου θα βρίσκεται στην κατηγορία.